Jak uszyć tipi?

Urządzanie pokoju dziecięcego, to nie lada wyzwanie dla rodzica. Pokój musi nie tylko stanowić atrakcyjną przestrzeń do zabawy, ale także odpowiadać na najważniejsze potrzeby dziecka. Warto wyposażyć pokój dziecięcy w elementy, które sprzyjają rozwojowi i kształtują wyobraźnię malucha. Jednym z niezwykle popularnych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego, jest wykonany z tkaniny namiot tipi. To nowoczesna odpowiedź na potrzebę dziecka, związaną z chowaniem się, ukryciem i wydzieleniem własnej, intymnej przestrzeni. Chyba każdy z nas bawił się w dzieciństwie we wnętrzu fortecy, zbudowanej z krzeseł i naciągniętego na nie koca! Dzisiaj dzieci mają możliwość zabawy w namiocie tipi, które znajduje się w asortymencie wielu sklepów. Jeśli chcesz samodzielnie wykonać namiot tipi dla swojego dziecka, nic nie stoi na przeszkodzie. Jak uszyć tipi? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Jaka tkanina do wykonania tipi?
  • Od czego zacząć?
  • Jak uszyć tipi – krok po kroku
  • Namiot tipi w pokoju dziecka – dlaczego warto?

We wpisie dowiesz się, jaką tkaninę wybrać do wykonania tipi. od czego zacząć szycie tipi, jak wykonać namiot tipi krok po kroku, oraz dlaczego warto umieścić tipi w pokoju dziecka.

Jaka tkanina do wykonania tipi?

Najlepszym materiałem do uszycia namiotu tipi, jest tkanina bawełniana. Możemy dostać ją w wielu kolorach lub wzorach, co ułatwi dopasowanie namiotu tipi, do wystroju wnętrza pokoju dziecięcego. Tkaninę bawełnianą można łatwo utrzymywać w czystości, a dodatkowo jest ona przyjemna w dotyku. Bawełna cechuje się trwałością podczas użytkowania i ma bardzo dużą odporność na wyżymanie. Tkaninę bawełnianą można prać w wysokich temperaturach – nawet w temperaturze 95 stopni! Barwioną bawełnę należy prać w temperaturze 60 stopni. Tkanina bawełniana łatwo poddaje się prasowaniu z użyciem pary, co dodatkowo pozwala utrzymywać w czystości wykonane z niej akcesoria.

Od czego zacząć?

Do uszycia tipi będziesz potrzebować około 4-5 metrów tkaniny bawełnianej. Jeżeli chcesz wyposażyć tipi w dno oraz drzwi, niezbędne będą dodatkowe 2 metry tkaniny. Ważne, aby tkanina nie była zbyt wiotka, ponieważ może marszczyć się na drążkach podtrzymujących konstrukcję i sprawiać trudności w nawlekaniu na drążki. Potrzebne będą także 4 drewniane drążki o długości np. 175 cm i średnicy ok. 2 cm. Potrzebujesz także nici w kolorze tkaniny, szpilek, sznurka, metra krawieckiego, nożyczek do tkanin i maszyny do szycia. Przed przystąpieniem do szycia, warto wykonać wykrój i nanieść wymiary elementów na powierzchnię tkaniny.

Jak uszyć tipi – krok po kroku

1.Trzy ściany tipi powinny być wykonane w całości, a drzwi do namiotu, powinny być podzielone na dwie połówki. W ten sposób wykorzystujemy całą powierzchnię, bez utraty materiału.
2. Górny i dolny brzeg tkaniny dwukrotnie podwijamy i przeszywamy na maszynie.
3. Dwie połówki z których ma powstać wejście do namiotu, należy przeszyć w miejscu, gdzie ma znaleźć się otwór na wejście.
4. Dwie sąsiednie ściany namiotu składamy prawą stroną materiału do zewnątrz i przeszywamy w odległości 1 cm od brzegu.
Zszyty materiał obracamy prawą stroną do środka i szyjemy po lewej stronie. Zszyte brzegi dobrze przeprasować żelazkiem, aby ułatwić sobie szycie.
5. Tunele na drążki szyjemy w odległości ok. 4 cm od brzegu, pamiętając aby szew nie zawężał się.
6. Doszyć dwie pozostałe ściany namiotu.
7. Doszyć połówki drzwi do boków namiotu.
8. Włożyć drążki w tunele powstałe w tkaninie i opcjonalnie związać u góry sznurkiem.

Namiot tipi w pokoju dziecka – dlaczego warto?

Przede wszystkim namiot tipi to miejsce do zabawy i odpoczynku, które uczy dziecka przebywania w samotności i wydzielania swojej prywatnej przestrzeni. Namiot stworzy wyjątkowy klimat w pokoju dziecięcym i będzie stanowił wyjście do różnych kreatywnych zabaw. Namiot tipi można także wykorzystać do przechowania w nim zabawek, pluszaków lub poduszek. Miękka przestrzeń namiotu, przyjazny materiał i lekka forma tipi, gwarantują wygodę i bezpieczeństwo malucha podczas zabawy. Dzięki specyficznej konstrukcji namiot można bardzo łatwo złożyć i schować np. do szafy. Namiot może także podróżować razem z dzieckiem lub urozmaicić zabawę na świeżym powietrzu.