W Blog

Welur, to idealny materiał szczególnie na chłodniejsze miesiące. Jest miękki, ciepły i przyjemny w dotyku, a charakterystyczna tekstura wykończona włoskami, nadaje stylizacji uroku. Welur oraz inne materiały o podobnym charakterze, wydają się tkaninami problematycznymi w obróbce. Nie ulegają tak łatwo szyciu jak np. bawełna lub dresówka. Jednak istnieją pewne sposoby, które skutecznie ułatwią pracę z welurem, i pozwolą stworzyć nawet skomplikowane konstrukcje. Jak szyć welur? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Dlaczego welur jest trudny w obróbce?
  • Jak dobrać wykrój do weluru?
  • Jak poprawnie przechowywać welur?
  • Krojenie weluru
  • Jak szyć welur?
  • Drapowanie materiału – jak to zrobić?

We wpisie dowiesz się, dlaczego welur jest trudny w obróbce, jak dobrać wykrój do weluru, oraz jak poprawnie przechowywać welur. Przeczytasz także, jak powinno przebiegać krojenie weluru, oraz jak szyć welur.

Dlaczego welur jest trudny w obróbce?

Elementem, który sprawia że welur jest problematyczny w obróbce, jest charakterystyczna okrywa włosowa. Głównym problemem jaki pojawia się podczas obróbki weluru, jest ułożenie włosia względem kierunki nici. Należy uważać aby włosie układało się zgodnie ze swoim naturalnym kierunkiem, i nie ulegało zadarciu poprzez nieprawidłowy kierunek nitki prostej. Welur wstępuje w formie dzianiny oraz tkaniny, które są nazwami zwyczajowymi, nie oddającymi w pełni charakteru materiału. Każdy welur przed obróbką należy przetestować! Warto przeprowadzić próby szycia igłą lub na maszynie, na skrawkach lub brzegach zakupionego weluru. Pozwoli to na zapoznanie się ze strukturą tkaniny i ocenie, czy dobrana przez nas technika szycia da oczekiwane efekty. Ze względu na charakterystyczną okrywę włosową weluru, należy założyć, iż proces obróbki materiału będzie przebiegał odmiennie od innych rodzajów tkaniny. Szycie weluru może także wiązać się z większym nakładem czasowym.

Jak dobrać wykrój do weluru?

Welur najlepiej sprawdzi się do szycia ubrań o prostych, luźnych krojach typu oversize. To także świetna tkanina do elementów ubioru z drapowaniem, które podkreśli jego strukturę i pokaże wyjątkowy charakter tkaniny. Drapowanie weluru wydobywa błyszczący, lejący charakter tkaniny. Podczas doboru kroju unikajmy skomplikowanych, łączonych w wielu miejscach konstrukcji. Używając weluru ciężko stworzyć cienkie szwy, ponieważ ‘puchatość’ materiału, może powodować odbijanie się szwów na wierzchniej stronie ubrania. Obcisłe modele ubrań wykonane z weluru, podkreślą wszelkie wykonane szwy, przez co efekt końcowy może wyglądać nieefektywnie. Welur nadaje się idealnie do uszycia prostej bluzy, spódnicy, czy spodni. To materiał świetny na poszewki poduszek, zasłony i ozdobne pokrowce na oparcia krzeseł.

Drapowanie tkanin dla każdego

Uczysz się szyć albo masz już doświadczenie i chcesz poznać drapowanie tkanin? Weźmy na przykład welur. Jest to bardzo miła w dotyku tkanina, która idealnie nadaje się na chłodniejsze dni. Ma ona jednak jeden minus: dość trudno się z nią pracuje, ponieważ posiada charakterystyczną dla siebie otoczkę włosową, która układa się w kierunku nici. Dlatego właśnie należy przed każdą pracą przetestować welur, na którym będzie się pracować. Drapowanie tkanin też nie jest łatwe. Trzeba pamiętać o wielu aspektach. (508)

Jak poprawnie przechowywać welur?

Welur powinno się przechowywać w formie zwiniętego rulonu. Nie należy go składać, ponieważ każde zagięcie materiału może trwale odbić się na okrywie włosowej i je odkształcić. Należy całkowicie zrezygnować z prasowania weluru, ponieważ wysoka temperatura może spowodować uszkodzenie i spłaszczenie pokrywy włosowej. Żelazko pozostawi na tkaninie nieestetycznie wyglądające ślady. Aby pozbyć się ewentualnych zagnieceń materiału, najlepiej skorzystać z żelazka parowego. Para wygładzi powierzchnię weluru, bez trwałego zniszczenia włosów i zapobiegnie utracie ich ‘puszystości’.

Krojenie weluru

Podczas obróbki weluru bardzo istotny jest kierunek nitki prostej. Włoski znajdujące się na powierzchni tkaniny, układają się przeważnie z jedną stronę. Przed przygotowaniem wykroju należy zdecydować, czy włoski na tkaninie welurowej będą układać się w dół, czy w górę sylwetki. Aby to ocenić należy przejechać palcem po tkaninie w obie strony, i wybrać który kierunek powoduje układanie ‘pod włos’, a który ’z włosem’. Najczęściej stosowanym wyborem jest układanie włosia tkaniny w dół sylwetki. Wybór kierunku układania włosia jest istotny, szczególnie dla koloru ubrania. Co wyróżnia welur z pozostałych gatunków tkanin to fakt, że posiada on dwa różne odcienie. Intensywność odcienia, jest uzależniona od kierunku ułożenia włosia.

Jak szyć welur?

Szyjąc welur uważaj z ilością szpilek. Mogą one odkształcać materiał i powodować rozdzielanie włosków. Welur ulega wyciąganiu, co powoduje, że łatwo zszyć go w sposób niesymetryczny. Pamiętaj, aby nie napinać materiału podczas szycia na maszynie. Tkaninę fastryguj fastrygą skośną, która będzie pracować razem z materiałem. Unikaj prucia weluru, ponieważ każda wykonana dziurka w materiale, będzie dobrze widoczna. Do ręcznego szycia weluru, wykorzystuj jak najcieńsze igły.

Drapowanie materiału – jak to zrobić?

Drapowanie materiału wydaje się być bardzo trudną techniką, ale wystarczy troszkę się podszkolić by odkryć, że wcale tak nie jest. Obecnie drapowanie materiału jest uważane za ważny element w procesie projektowania ubioru. Drapowanie materiału to proces umieszczania i przypinania tkaniny na suknie o standardowym rozmiarze w celu opracowania struktury projektu odzieży. Techniki drapowania tkanin wymagają znajomości właściwości tkaniny a projektanci muszą posiadać wiedzę, aby rozróżniać je rozróżniać, co pozwoli im wybrać najbardziej tę najbardziej odpowiednią.

Sprawdź nasze produkty, takie jak np. Welur bawełniany beżowy.

0