W Blog

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, iż pokój dziecięcy powinien charakteryzować się szczególnie przytulnym i ciepłym klimatem. Do lamusa odszedł przestarzały podział kolorystyczny – błękit dla chłopca i róż dla dziewczynki, co znacznie poszerzyło możliwości w wyposażeniu pokoju i garderoby dziecięcej. W wyborze kolorów i deseni tkanin, powstrzymuje nas tylko własna wyobraźnia oraz indywidualny gust. Każde nowoczesne wnętrze pokoju dziecięcego, wiele zyskuje po zastosowaniu odpowiednio dobranych tekstyliów, czy to w formie dywanu, zasłon czy pościeli. Jakie tkaniny wybrać do pokoju dziecięcego? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Funkcja tkanin w pokoju dziecka
  • Jakie wzory wybierać?
  • Jak łączyć wzory?

We wpisie dowiesz się, jaką funkcję w pokoju dziecięcym pełnią tkaniny, jakie wzory do pokoju dziecka wybierać oraz jak odpowiednio łączyć wzory, aby pełniły spójną całość.

Funkcja tkanin w pokoju dziecka

Należy pamiętać, że tkaniny znajdujące się w pokoju dziecka, mają do spełnienia nie tylko funkcję estetyczną. Poza wizualnymi korzyściami, tkaniny mają za zadanie ocieplić i wyciszyć wnętrze pomieszczenia. Odpowiednio dobrane dywan, zasłony, obicia mebli, narzuta, pościel czy poduszki, wprowadzają do pokoju dziecięcego urok, wdzięk i przytulny klimat. Bez wiszących w oknie zasłon, leżącego na podłodze dywanu i tapicerowanych mebli, w pokoju tworzyłby się niekomfortowy pogłos. Pamiętajmy, że tkaniny to także pufy, meble czy abażury lamp, które także należy uwzględnić w procesie aranżowania pokoju. Warto aby tkaniny znajdujące się w pokoju dziecka, były wysokiej jakości.

Jakie wzory wybierać?

Aby odpowiednio dobrać tkaniny do królestwa naszej pociechy, niezbędne jest poznanie jej gustu oraz ulubionych kolorów – w końcu to nasze dziecko będzie spędzało w swoim pokoju największą ilość czasu! Jeżeli dziecko ma problem z określeniem swoich preferencji kolorystycznych, możemy mu w tym łagodnie pomóc, podsuwając wartościowe według nas kolory i desenie. Dziecko będzie mogło wybrać swój ulubiony z ograniczonej przez nas puli wzorów, których jak wiemy – na rynku jest całe mnóstwo! Aby uzyskać harmonię kolorów i wzorów wewnątrz pomieszczenia, ważne jest, aby zdecydować się na jedną konkretną paletę kolorystyczną. Gotowe palety kolorystyczne, znajdziemy bez problemu w Internecie lub na stronach o tematyce wnętrzarskiej. Można także skorzystać z usług projektanta lub dekoratora wnętrz.

Jak łączyć wzory?

W pokoju dziecięcym mamy trochę większą swobodę w łączeniu wzorów, niż w innych pomieszczeniach. Tutaj możemy sobie pozwolić na większą fantazję i zróżnicowanie, które są wręcz wskazane w przestrzeni dziecka. Główne ograniczenia w łączeniu różnych wzorów i deseni, opierają się na zachowaniu spójności w obrębie założonej gamy kolorystycznej, oraz zachowaniu tematyki przewodniej tekstyliów. Jeżeli decydujemy się iść w kierunku geometrii – możemy swobodnie łączyć tkaniny w zygzaki z tkaninami w kratę, a jeżeli skupiamy się na motywach naturalnych – idealnym połączeniem będzie tkanina w motywy florystyczne, połączona z tkaninami we wzory ze zwierzętami. Warto także łączyć tkaniny jednokolorowe z tkaninami we wzory, np. część poduszek znajdujących się na łóżku dziecka obszyć materiałem w kolorze jasnej szarości, a część poszewek we wzór jasno-szarej kraty.

0