W Blog

Czy styl skandynawski jest dobrym wyborem do pokoju dziecięcego? Pomimo, że nasze pierwsze skojarzenie ze schludnymi, zimnymi pomieszczeniami w bieli temu zaprzecza, styl skandynawski bardzo dobrze sprawdzi się w sypialni dziecięcej. To styl łączący naturalne materiały, jasną kolorystykę i wysoką użyteczność elementów wyposażenia. Wszystkie z wymienionych cech, świetnie sprawdzą się w pokoju naszej pociechy. Jak urządzić pokój dziecięcy w stylu skandynawskim? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Styl skandynawski – czym się cechuje?
  • Design po skandynawsku – meble
  • Akcesoria do pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim

We wpisie dowiesz się czym cechuje się styl skandynawski, jak powinny wyglądać meble do pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim oraz jakie akcesoria uzupełnią wnętrze.

Styl skandynawski – czym się cechuje?

Styl skandynawski pochodzi z krajów Europy Północnej, a jego cechą charakterystyczną jest związek z naturą i jasne, stonowane kolory. Przestrzeń zaprojektowaną w stylu skandynawskim, charakteryzuje prostota oraz minimalizm formy. Jasne kolory ścian i mebli pomagają lepiej rozproszyć światło, a funkcjonalne meble z drewnianymi elementami tworzą wygodne i przytulne wnętrze. Ten prosty i skupiony na funkcji styl, idealnie nadaje się do mniejszych mieszkań i domów. Głównym celem zastosowania dużej ilości bieli i jasnej szarości, jest optyczne powiększenie przestrzeni. Jasne barwy posiadają właściwość odbijania światła, co w efekcie zwiększa jego ilość w pomieszczeniu. Zastosowanie jasnego drewna, pomaga przełamać prosty klimat stworzony przez liczne szarości i biele, oraz skutecznie ociepla przestrzeń nadając jej przytulny charakter.

Design po skandynawsku – meble

Podstawą do urządzenia pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim, stanowią meble wykonane z ekologicznych materiałów o stonowanych barwach. Meble są najczęściej wykończone dodatkami w kolorze jasnego drewna w formie nóżek meblowych, uchwytów do szuflad, gałek, półek czy drewnianych blatów. Aby zwiększyć komfort snu w pokoju dziecka w stylu skandynawskim, można zastosować drewniane żaluzje, w kolorze pasującym do barwy i usłojeniu drewna zastosowanego w meblach. Szafa na ubrania, regały na książki, rama łóżka, komoda i półki, powinny wzajemnie do siebie pasować i być wykonane z tego samego materiału – najlepiej w kolorze bieli lub jasnej szarości, z drewnianymi elementami. Meble w stylu skandynawskim cechują się prostotą formy i są niezwykle praktyczne w użytkowaniu. Można sięgnąć po wielofunkcyjne meble modułowe, które ułatwią wyposażenie przestrzeni w dopasowany do dziecka sposób.

Akcesoria do pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim

Nie bójmy się zastosować ciekawych akcesoriów o prostej formie, takich jak okrągłe pufy, namiot tipi, wykonany z tkaniny i drewnianych poprzeczek, hamak czy żyrandol z drewna. Pościel oraz inne tekstylia zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego, powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Przy wyborze dodatków warto zdecydować się na jeden kolor przewodni w jasnej, pastelowej tonacji np. jasną zieleń, błękitny, pastelowy róż, stonowany turkus, lub różne odcienie szarości. Postawmy na zabawki i akcesoria wykonane z drewna, najlepiej pokazujące jego strukturę. Kupując zabawki unikajmy jaskrawego, kolorowego plastiku i agresywnych wzorów tkanin. Oprawy oświetleniowe zamontowane w pokoju, mogą być wykonane z drewna lub metalu – niech ich forma będzie prosta i minimalistyczna.

0